Legjobb fogyókristályok. 1 hónapos fogyás eredményei, szakaszos böjt, amit egy hét, hónap és év után

Bánki Éva Hozzászólás most! A hasi súly gyors fogyásának legjobb módja milyen Bolyai-képe? Gyerekkorom Nyugat-Dunántúlját mintha nem is egy ország, hanem országok választották volna el a Bolyaiak szülőföldjétől.
Így történhetett, hogy a nyolcvanas évek elején egy rosszul xeroxozott Bolyai-életrajzba belekeveredett Mandics György néhány Bolyai nevében írt költeménye is. Nem túlságosan jó versek.
Címke: kritika
De az iskolai ünnepségeken — mert a Bolyai-kultusz akkoriban szinte már mindenhol elterjedt — a nagykanizsai tanulóifjúság őszintén elképedhetett Bolyai János József Attila-utalásain… A zseni lángelméjén, aki lám-lám mindenben megelőzte a saját korát… Ezekben az években hallottam arról, hogy az Akadémiai Gnc legjobb fogyás kiegészítők kézirattárában mikrofilmen őrzik Bolyai János egész hagyatékát.
A képzeletben éltünk, mert máshol nem lehetett. De akkoriban még mindenki szívesen beszélgetett. Jurij Knorozov természetesen ig nem hagyhatta el a Szovjetúniót, ig egyetlen eleven majával sem találkozhatott.
Ám miért áldoz valaki egy életet egy olyan civilizáció felderítésére, amit agg koráig nem láthat a saját szemével? Azt hiszem, épp a diktatúrákban álmodoznak a legtöbbet titokzatos módon megtalált kéziratokról — talán mert a megfejtésükkel a saját sorsunkkal való szembenézést is elodázhatjuk.
De lehetséges lenne olyan megfejtés, ahol éppen a saját sorsunkkal való szembesülés a kulcs? Láng Zsolt Bolyai-regényét — mint erre majd visszatérünk — olvashatjuk így.
Nekem szerencsém volt, egy velem tolakodóan rokonszenvező könyvtáros segítségével elég olcsón legjobb fogyókristályok a hagyaték egy részét. Aztán otthon ért a döbbenetes meglepetés: akárhogy nézegettem, csoportosítottam a lapokat, nem láttam bennük mást, mint egy mindent kényszeresen rendszerezni akaró őrült zavaros firkálmányait.
Igen, közben nagyon izgalmas részletekre is bukkantam — de hogy mi lehet ez az egész, arról sejtelmem sem volt. Nem lustaságból legjobb fogyókristályok érdektelenségből, hanem mert a hagyaték a saját őrületeddel vagy a törvényeid viszonylagosságával is szembesít, a legteljesebb mértékig képes elbizonytalanítani önmagaddal.
Hiába volt csodálatosan intelligens, hiába volt zseniálisan problémaérzékeny, nem volt igazi kapcsolódási pontja a kortársaihoz, ez is magyarázza, hogy miért nem lett a XIX. Bolyaiból ehhez hiányzott a lendület és az excibicionizmus. Kézirata jól olvasható, miközben mégis megfejthetetlen. Nem részleteiben értelmezhetetlen, hanem egészében. Pedig Bolyai hagyatéka a saját maga által következetesen végigvitt helyesírási reform stimuláns zsírégető kiegészítők messze nem támaszt olyan látványos akadályokat, mint a maja hieroglifák megfejtése, ám legjobb fogyókristályok mégsem boldogulunk vele.
Mint egy nagyon egyszerűnek tűnő verssor. Érezzük a legjobb fogyókristályok, de akárhogy ismételgetjük, sehogy sem jutunk hozzá közelebb. Nem tudjuk megfogni. Egyáltalán mit akart Bolyai? Rejtőzködni vagy feltárulkozni? Nem is akármilyen körülmények között: bezárkózik egy svájci alkotóházba. Csend, luxus, nyugalom. Az alkotóházban a kelet-európai irodalom szokványos flórája és faunája várja, miközben a felületesen megismert svájciak is barátságosak és segítőkészek.
Csak éppen ez nem az az izgalmas, titkokkal teli Svájc, ahova Lord Byron érkezett a kíséretével, ahol egy fénytelen hogyan lehet gyorsan elveszíteni kövér hasamat Mary Shelley megalkotta a maga Frankensteinjét.
Vagy mégis?
Benkő Ildikó Hozzászólás most! Párját ritkítóan igazi, illúziómentes, megszenvedett életmű Borbély Szilárdé. Ebből is kiemelkedik rablógyilkosság áldozatául esett szüleiért alkotott szekvenciás könyve, a Halotti pompa.
A Frankenstein-történet számos eleme visszatér a Bolyai-regényben, és engem a szerző meggyőz, hogy a Bolyai-történet is értelmezhető ekképp. A nemeuklideszi geometria egyik alapvetése: a térben lévő testek meghatározzák a tér alakját.
Hegyek, tehenek, tekintélyek. Eléggé temetőszerű ez a Láng Zsolt ábrázolta Svájc, itt minden utcában, minden oldalon halott nagyságok csinosan elrendezett emléknyomaira akadunk: a két Szondi, Keller, Joyce, Canetti, Tristan Tzara… elkezdtem jegyzetelni a nagy neveket, de rettenetesen meguntam.
Ám a tekintélyek között van egy eleven, aki ráadásul nem is szfinxként, valamiféle kulturális útjelzőként bukkan fel, ő Krasznahorkai, a Háború és háború szerzője. Persze a mi narrátorunk nem egy vidéki levéltáros, aki egy rejtélyes kézirat hatására metafizikus versenyfutásba kezd, hogy egy svájci városkában végezzen magával, hanem egy józanabb szemlélődő, aki szép lassan otthonossá szereti maga körül a világot.
Ám ez nem könnyű. Svájc a maga hegyeivel és tekintélyeivel rettentő kísérteties hely, mindvégig érezzük, hogy a fegyelmezettség álarca alatt lappang valami tébolyító. Éjszakánként az elbeszélő rejtélyes sóhajtásokra, csoszogásokra, zörejekre riad, egyszer halott mókust talál a saját lakásában. Néha felpattan az utcán egy ablak, és egy nő ordítása, majd őrjöngő veszekedés lármája szaggatja föl legjobb fogyókristályok utcákat.
És a fegyelmezett polgárok, a csendesen sétálók, a törpe, a pepita kosztümös nő sem kevésbé rejtélyesek. Ráadásul a svájci otthonosság jelképei is milyen zavarba ejtők! Itt van például az Anker-féle cseresznyetorta.
Nem szabad porcukorral készíteni, mert az összetört cukorkristályok túl sok cseresznyepálinkát szívnak fel. És még a cseresznyével is ajánlatos csínján bánni. Napsütésben tanácsos szüretelni, mert akkor lesz tökéletes. Valaki itt a bolondját járatja sznob kelet-európaiakkal? Vagy egy olyan országban, ahol ötszáz éve nem volt háború, ilyen kifinomult szokások uralkodnak? De ahogy a Bolyai-hagyaték lapjai között, úgy ebben az archaikus módon kifinomult, elviselhetetlenül módszeres és közben mégis kísérteties világban is nehéz kiigazodni.
Az emberi-állati természettel ellentétes, kristályszerű, magába húzódó létezés paradoxonja összekapcsolja a Svájcban és Erdélyben játszódó fejezeteket. Mit is csinált annyi éven át Bolyai János Legjobb fogyókristályok Bravúrosak a regény Erdélyben játszódó fejezetei. Egy olyan embert látunk, aki tulajdonképpen soha nincs jelen, hiszen bármit is csinál, elmerül egy másik térben, egy másik dimenzióban.
A kortársai számára követhetetlen. Jelen van, de nincs.
HOGYAN FOGYTAM LE 40 KG-T
Mintha látnák és beszélnének hozzá, de a válaszokból és a reakciókból nyilvánvaló, hogy a hős legjobb fogyókristályok övékénél tágasabb térben tartózkodik. De pontosan hol? Lehetséges-e a radikális befelé fordulás törvényszerűségeit, koordinátáit meghatározni? A titokzatosan növő-fogyó kristályok nemcsak a cseresznyetorta receptjében legjobb fogyókristályok fel, hanem a két őrült svájci, a két amatőr természettudós doktor Jörg és doktor Horchidal világraszóló kísérleteiben is.
Miért épp kristályok?
1 hónapos fogyás eredményei. 1 hónapos fogyás eredményei
Talán mert a rejtőzködő élet a legnyugtalanítóbb. Éva és a szerelem, legjobb fogyókristályok család viszontlátásának reménye nélkül összeomlana ez az elbeszélő tudatában megkonstruálódó Svájc.
Ez a vonzó-taszító létezés és a vonzó-taszító ország. A másikra való vágyakozás, várakozás tagolja az alkotóházban eltöltött időt. Igen jellemző, hogy a könyvtárát is a Kollégiumra, nem a saját fiára hagyja, noha évtizedeken át ott téblábol mellette a század egyik legnagyobb matematikusa.
Mary Shelley Frankensteinjében érzelmesebb a kapcsolat Teremtő és Teremtmény között, mint a két erdélyi matematikus, Farkas és János között.
Milyen is lehetett volna az életre szeretett, a valódi életre képessé tett, szeretettel is felszerelt Bolyai János életpályája? Kár, hogy doktor Horchidal romantikus Bolyai-életrajzából nem ismerünk meg részleteket, csak a cselekmény kivonatát. Az ő Bolyaija kalandorként utazgat Európában, párbajozik, kaszinózik, elképesztő kalandokba és összetűzésekbe keveredik, no de Vlad gróf leszármazottjaként az ő sorsa sem mentes némi kísértetiességtől.
De milyen kapcsolatot? Tanulságos Bolyai János legjobb életrajzírója, Paul Stäckel dédunokájának a megjegyzése: Gauss igazából nem szerette a Bolyaikat. A térben lévő testek meghatározzák a tér alakját. Tulajdonképpen a felvilágosodás csalta meg őket, a rend és szellem látszata, az akadémiák és egyetemek ál-világa, amiről ők tényleg kevesebbet tudtak, mint XXI.
És Gauss nyilván úgy vélte, jobb, ha legjobb fogyókristályok rendet — ha már elengedhetetlenül szükséges — egy cári főtisztviselő bontja meg, és nem egy ismeretlen erdélyi matematikus.
A Bolyai-életrajzban legalább annyi a sejthető, mint amennyi a tudható. Ám ezen a ponton nem térhetünk ki a műfajra vonatkozó kérdések elől. A jelenlegi Bolyai-kutatás summáját tartjuk a kezünkben? Ez az olvasat is releváns lehet.
Rejtőzködés és geometria (Láng Zsolt Bolyai-regényéről)
Vagy egy különleges kísérlet történetéről olvashatunk, mikor valaki — a maga választotta elszigeteltségben — ugyanazokat a kérdéseket éli meg, melyek a XIX. Egy ilyen szerkezetű regényben hogy értelmeződik át a rejtélyes és kísérteties fogalma? Létezik olyan világ, ahol a romantikus, párbajozó-heveskedő, a végletesen önmagába fordult Bolyai és egy XXI.
A virtuális testek is átalakíthatják maguk körül a teret.
Az élők, a holtak, a kitalált lények, ha valamilyen viszonyba keverednek egymással. Természetszerűen alakítják azt a társadalmat, amelyben — úgy hisszük — egyedül és visszhangtalanul élünk. Láng Zsolt: Bolyai.