Fogyás makrotápanyagok

Diéta és Fitnesz Az egészséges táplálkozás és a fogyás egyik alappillére a makrotápanyagok megfelelő mennyiségű és arányú bevitele. De vajon mi az ajánlott arány, valamint melyek a legkiválóbb szénhidrát- zsír- és fogyás makrotápanyagok A Diéta és Fitnesz összeállításából kiderül. A makrotápanyagok — azaz a szénhidrát, a zsír és a fehérje — helyes arányú bevitele rendkívül fontos a szervezet számára.
Szénhidrát, zsír, fehérje: milyen arányban fogyaszd a makrotápanyagokat? | Diéta és Fitnesz
Vajon miért? Nos, némelyik diéta hatásos, mások egészségesek, de tarthatatlanok, megint mások pedig kifejezetten egészségtelenek. A végeredmény azonban a legtöbbször ugyanaz: ahogy abbahagytuk thunderbird gyorsított fogyás fogyókúrát, és visszatértünk a korábbi étrendünkhöz, a leadott kilók sokszorosan jönnek vissza — írja a diétaésfitnesz.
Fotó: Pexels Mert bár ezek a diéták különbözőek, egyvalami közös bennük: bizonyos ételcsoportokat kizárnak az étrendből. Legyen ez a zsír, a fehérje vagy a szénhidrát — a szigorú tiltás soha nem vezet tartós eredményre.
Zsírégetés és az anyagcsere
Nemcsak a jojóhatással kell majd megküzdeni, de hosszú távon nem is egészséges, ha bizonyos fontos tápanyagokat teljesen megvonunk a szervezettől.
A leghatásosabb fogyókúra, ha nem fogyókúrázunk, hanem életmódot váltunk, és csupa-csupa egészséges alapanyaggal tápláljuk a szervezetünket. A megfelelő arányban, a megfelelő mennyiségben.
Lássuk, mire van szükségünk! Egészséges táplálkozásról beszélünk, ha fogyás makrotápanyagok étrend változatos, kiegyensúlyozott és mértékletes. A mértéktartó fogyasztással elkerülhetjük a testsúlygyarapodást. Minél többféle élelmiszerből, nyersanyagból, különböző ételkészítési módok felhasználásával javasolt összeállítani az étrendünket. Ez biztosítja, hogy minden tápanyagból megfelelő mennyiség kerüljön a szervezetünkbe.
Makrotápanyagok és az időbeli elosztás
A három fő makrotápanyag optimális aránya számokban is kifejezhető, mint ahogy fentebb is írtuk. Ez a gyakorlatban akár működhet is, mert mindenképpen csökken a bevitt táplálék mennyisége, csak nem egészséges módon — véli Kreisz Andrea dietetikus. Nemcsak arról van szó, hogy kicsit kellemetlenebb lesz a lehelet, hanem akár hiányállapotokat, laborérték-eltolódásokat, fizikai tüneteket is okozhat, legrosszabb esetben az egész anyagcsere felborul.
A divatdiéták alkalmazása különösen veszélyes lehet addig fel nem ismert vagy már meglévő egészségügyi problémákkal küzdőknél, például cukorbetegség, keringési probléma esetén. Mi az optimális megoldás a fogyásra?
A csodadiéták és a kalóriák bűvöletében hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a makrotápanyagokataz csak a gyúrósoknak való jeligével. Kalóriadeficittel fogyhatunk úgy is, hogy közben szervezetünket feldolgozott, tápanyagban szegény ételekkel terheljük. Azonban ne csodálkozzunk, ha ilyenkor izomból adjuk le súlyfeleslegünk jelentős részét, alig marad energiánk, és löttyedt fazont látunk, a bombatest helyett, a tükörben.
Érdemes szakember segítségét kérni ez ügyben. Egyénre szabottan, fizikai állapotunknak, szokásainknak megfelelő tanácsot kaphatunk, amellyel okosan fogyhatunk, hosszú távon megtartva az elért testsúlyt. Hangsúlyozni kell a rendszeres testmozgás fontosságát is az ideális testsúly megtartásában vagy visszanyerésében!
A teljes értékű szénhidrátokra szüksége van a szervezetnek, hiszen energiát biztosítanak a mindennapi életben, a munkában, a sportban. Ajánlott naponta testtömegkilogrammonként grammot bevinni. Egy 60 kilós nő esetében — gramm az ideális — a pontos mennyiség a fizikai aktivitástól is függ! A legjobb, ha rostokban gazdag szénhidrátokat fogyasztunk.
Rólunk Hogyan számold a makrókat, hogyan állítsd be őket, hogyan csökkents, vagy növelj tömeget a segítségükkel Az IIFYM-ről szóló bevezető cikkben elmagyaráztam a makrók alapjait, mit jelent a mágikus rövidítés, szóval ha még nem hallottál róla, javaslom, először azt olvasd el, hogy könnyebben meg tudd érteni, most miről is beszélünk. A mai cikkben megpróbálom elmagyarázni, hogyan tudod beállítani a makrókat vagy kitalálni, hogy mi a napi kalóriaszükségleted és ezt elkülöníteni szénhidrátra, fehérjére és zsírra és hogy hogyan számold őket. Adok néhány tippet és megpróbálok néhány egyszerű választ is adni a leggyakrabban felmerült kérdésekre.
Hozzájárulnak a szervezet, az idegrendszer egészséges működéséhez. E makrotápanyag ajánlott mennyisége a napi kalóriabevitel 30 százaléka. Lényeges azonban, hogy milyen zsírt fogyasztunk.
Makrotápanyagok és kalóriaszámítás
A zsírok ugyanis három nagy kategóriába sorolhatók: telített, egyszeresen telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavak. Nevük arra utal, hogy hány hidrogénatom, illetve kettős kötés található a zsírban. E makrotápanyag persze fontos szerepet játszik az izomépítésben és az izomsérülések regenerációjában.
Emellett viszont hozzájárul a csontok, inak egészségéhez, valamint elengedhetetlen az immunrendszer és az agy megfelelő működéséhez is.
Az általános ajánlások szerint jó, ha naponta testtömegkilogrammonként 0,75 grammot fogyasztunk. Vagyis egy 60 kilós nőnek 45 gramm fehérjére van szüksége naponta.
Így szabjuk saját igényeinkhez a makrotápanyagokat | Well&fit
Remek fehérjeforrások a fehér húsok, a hüvelyesek, az olajos halak. Más makrotápanyag-forrásokért, mintaétrendekért és egyéb fontos információkért olvassa fogyás makrotápanyagok a teljes cikket a Diéta és Fitnesz oldalán!
Korábbi cikkünkben abban nyújtunk segítséget, hogy hogyan maradjunk fittek a hideg hónapokban. Ugyanis sokaknak kihívást jelenthet a sötét, borús napokon nehezebb elindulni sportolni.