Fogyás leukémia. Kinél jelentkezhetnek a leukémia tünetei?

Gyors és lassú lefolyású formája fogyás leukémia ismert, ezek szerint különböztetjük meg az akut ALL és a krónikus CLL limfoid leukémiát. Az ALL elsősorban gyermekkorban fordul elő ritkábban időseknél is és megfelelő terápia nélkül akár hetek alatt halálos kimenetelű lehet.
Tüneteit tekintve gyakori a nyirokcsomó megnagyobbodása, vérszegénységből adódó sápadtág, fáradtság, fogyás, étvágytalanság, gyengeség és a gyakori fertőzések. Szerencsére, ha a gyermek időben segítséget kap, úgy igen jó esélyekkel gyógyulás vár rá idősek esetén ennek esélye csekély.
Krónikus változata CLL a felnőtteket érinti, azon belül is inkább az idősebbeket veszélyezteti. A B-limfociták kóros elszaporodásával jár.
5 kérdés a leukémia tüneteiről
A nyirokcsomók mellett a lép is megnagyobbodhat. Kezdetben általában semmilyen tünetet nem okoz, így sokszor rutin vérkép során figyelnek fel a túlságosan magas fehérvérsejt számra.
Később izzadás, fogyás, ismeretlen eredetű láz és gyakori fertőzések hívhatják fel rá a figyelmet. Bár nem gyógyítható, de kezelhető. Lassú lefolyású, évtizedekig kordában tartható a betegség. Mieloid leukémia A mieloid leukémia lényegében a csontvelő daganata.
Kiújult a leukémia - Mire számíthatok?
AML esetén a granulociták éretlen előalakjainak mennyisége nő meg drasztikusan a vérben és a csontvelőben. Mivel a kóros sejtek elfoglalják a csontvelőt, így nem tudnak képződni sem egészséges fehérvérsejtek, sem vörösvérsejtek, sem pedig vérlemezkék, ezért a beteg gyakori fertőzésekben, vérzékenységben és vérszegénységben szenved.
Tünetei közt szerepel a fáradékonyság, fogyás, gyengeség, fogínyvérzés, valamint csontfájdalomról is panaszkodhat olykor a beteg. A mihamarabbi kezelés kulcsfontosságú, melynek során a paciens kemoterápiában és gyógyszeres kezelésben, csontvelő átültetésben részesül - mondja dr. Szélessy Zsuzsannaa Fogyás leukémia hematológus főorvosa.
A leukémia tünetei
Krónikus formája a CML, ami felnőttkorban szokott megjelenni, és hátterében az élet folyamán kialakult kromoszóma rendellenesség áll.
A betegség 3 fázisra osztható: krónikus, gyorsuló és blasztos fázis átmenet AML-be.
- Hirtelen fogyás, fáradtság, ízületi fájdalom - Egészség | Femina
- Ha a vérem beteg
- Hirdetés Milyen vizsgálatokkal igazolható a leukémia?
A beteg fáradékony, gyenge, étvágytalan, izzad, valamint a mája és a lépe megnagyobbodott. Terápiája speciálisan csak a kóros sejtekhez kötődő gyógyszerek alkalmazása, mely évekig adható a krónikus fázisban, továbbá kemoterápia és csontvelő átültetés is szükséges lehet.